Muzykoterapia Kamień Pomorski

Lombard Poznań kup sprzedj pożycz bez wychodzenia z domu online

Muzykoterapia Kamień Pomorski

Rola muzykoterapii w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością

Gra jest motywatorem, który tworzy, że uczniowie chętniej poddają się oddziaływaniom terapeutycznym. Kiedy wpływ melodii, rytmu, pulsu, jasnej barwy dźwięków i okres ich głośności jest wskazany i przyjemni – przechodzimy do pracowania z muzykoterapią.

Muzykoterapia Międzyzdroje

Ta innowacyjna forma psychoterapii może pomóc podopiecznym dotkniętym wielorakimi zaburzeniami rozwojowymi, somatycznymi, psychosomatycznymi, kinestetyczno-ruchowymi, intelektualnymi czy społecznymi. W jaki rodzaj zastosować tę technikę w kariery z dzieckiem niepełnosprawnym?

Muzyka jako sposób terapeutycznego oddziaływania

Wśród nowatorskich metod książki z dzieckiem niepełnosprawnym jeszcze ogromniejszą renomą cieszy się muzykoterapia, która działa podopiecznym w odkrywaniu świata. Terapia grą jest drinku z elementów terapii kompleksowej biorącej na punktu ukierunkowanie ruchu, kształtowanie samoregulacji psychoruchowej, koncentracji uwagi, pamięci, wyobraźni i rozwój orientacji czasoprzestrzennej. Ponadto, muzykoterapia umożliwia tłumienie neurotycznych elementów postaw lękowych, konstruktywne ukierunkowanie osobowości dziecka i zachęcenie jego wrażliwości estetycznej.

zobacz również porównywarka cen lego

Muzykoterapia Międzyzdroje

Wpływ muzyki na organizm człowieka

Muzykoterapia to organizacja psychoterapii wykorzystująca muzykę jako sposób stymulujący rozwój podopiecznego i uzupełniający jego zachowanie. Katarzyna Błaszkiewicz, absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Gry i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz autorka programu Twórczych Zajęć Muzyczno-Plastycznych, wyjaśnia, że w ramach tej formy wyróżniamy muzykoterapię receptywną (ukierunkowaną i nieukierunkowaną) i aktywną (ćwiczenia muzyczno-ruchowe i słuchowo-głosowe, improwizacje głosem, ruchem natomiast na instrumentach perkusyjnych, psychodrama, pantomima).

Działania z muzykoterapii przydatne w kariery z podopiecznym z niepełnosprawnością

Jedną z form oddziaływania terapeutycznego w kariery z dzieckiem z niepełnosprawnością jest koncert muzykoterapeutyczny. W trakcie takich działań podopieczny poddawany jest szeroko pojętej stymulacji polisensorycznej w zasięgu słuchu, wzroku, dotyku, węchu i dodatku. Istotną postać w czasie spotkań terapeutycznych pełnią ćwiczenia motoryki niskiej i aktywizacja dziecka w regionie kinestetyki. Koncerty muzykoterapeutyczne winnym stanowić robione przy uwzględnieniu możliwości percepcji podopiecznego. Dla dziecka z niepełnosprawnością sprzężoną takie zajęcia przybierają formę żyć na pokładzie zmysłowym.

Muzykoterapia Międzyzdroje

W pracy terapeutycznej należy akcentować komunikacyjną rolę dźwięków organizowanych przez podopiecznych borykających się z trudnościami w porozumiewaniu się. Warto mieć, że rytm, harmonika i melodyka nadają muzyce znaczenie ekspresyjne, zaś intensywność dźwięku, barwa i wibracje mają układ z emocjonalnym oddziaływaniem muzyki na mózg. Katarzyna Błaszkiewicz dodaje, że najbardziej efektywnym czynnikiem w muzyce jest rytm, który wraz z metrum i tempem kształtuje przebieg ładowań i wyładowań energetycznych, stymulując funkcje psychomotoryczne.

Źródło artykułu Rola muzykoterapii w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością

Muzykoterapia Międzyzdroje

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments