Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbytu surowcowym

Lombard Poznań kup sprzedj pożycz bez wychodzenia z domu online

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbytu surowcowym

Czy na ropie da się zarobić

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym Ropa naftowa to kluczowy, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną osobę na świecie. Jej niezwykłość liczy na ostatnim, iż istnieje brana do prac paliw płynnych, które działają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla kamiennego i brunatnego ropa jest ważny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zastanawia więc fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz wyższe grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
od czego zależą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na zbycie istnieje kilka wariantów tego materiału. Do najczęstszych określa się cztery rodzaje ropy. Są toż:

• ropa Brent – jest wyciągana z rejonu Morza Północnego. Przylega do gatunku „słodkiej” ze względu na małą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi często ze Okresów Związanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To jednocześnie ropa „przyjemna” i mała.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy zawiera w obecnym przykładu miejsce w Zachodniej Syberii oraz w okolicach gór Uralu. Ważna ją zaliczyć do gatunku „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk produkujący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa wykonywa się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy wyróżnia się na dwie grupy uczestników: ważna z nich toż podmioty handlujące kontraktami w punktu zapewnienia cen produktów (hedging). Druga wersja to spekulanci, którzy żyją na miary cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na miary kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki droga jest obecnie łatwe w wielu instytucjach finansowych, zarówno w TMS Brokers. Traderzy chętnie chcą ten sprzęt z racji tego, że wymaga on niższego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na miary kursowe. Jest przydatny na zbycie OTC (Over the Counter), lub na zbycie pozagiełdowym. Instrument tenże jest lewarowany, co oznacza, iż nie trzeba posiadać naprawdę bogatymi środkami finansowymi gdy w wypadku lokaty w kontrakty futures. W TMS Brokers widoczne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) więc w pewnym, jak zaś w odwrotnym przypadku ta cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Zaletą tego przyrządu jest obecne, że wkładanie w ropę jest tutaj możliwe przy otwarciu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są łatwe dziesiętne, jak i setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z młodszym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają podobnie gdy na zbycie forex. Ropa zapewne być przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – zatem możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest wpisywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże jest zupełnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na cenę 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk czy strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, dlatego jeszcze nie możemy osiągnąć lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten instrument jest przydatny na poszczególnej z platform transakcyjnych w Domu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który zawiera na celu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie. Zaletą tego gatunku instrumentów są bardzo niskie opłaty, gdyż te aparaty są zarządzane pasywnie.

Z czego zależą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w porządek prości mają pomysł na wycenę czarnego złota, zaś tymże samym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest jednostką rozliczeniową w globalnym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie wytwarzać spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na zbycie tego materiału energetycznego.

Jak wszystek rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. To właśnie podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowy będzie budował zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w krótkim terminie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na punkt zapasów ropy (publikowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest właściwą sprawą dla ludziach krajów, które biorą ten środek w bezpośrednim przemyśle. Droższa ropa to znaczniejszy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z zmian odkłada się na spadek marży zysku oraz spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments